Almanya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

DEZÖDES kapsamında 14-20 Mayıs tarihleri arasında Berlin’e gerçekleştirilen çalışma ziyaretine Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve İŞKUR çalışanları katıldı.

DEZÖDES kapsamında 14-20 Mayıs tarihleri arasında Berlin’e gerçekleştirilen çalışma ziyaretine Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve İŞKUR çalışanları katıldı.

Proje Teknik Destek Ekibi ile birlikte yaklaşık 19 kişiden oluşan katılımcı grubu ağırlıklı olarak Deutches Studentenwerk ve Berlin Studentenwerk kurumlarıyla temasta bulundu. Ziyaretlerde Almanya’daki öğrencilere verilen kredi, burs, barınma ve sosyal hizmetlerin genel yapısıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu, Türkiye’deki uygulamalarla karşılaştırmalar yapıldı. Kurumun verdiği kariyer rehberliği hizmetleri de ilgili merkezin ziyaret edilmesiyle yerinde incelendi.

Devlet ve özel sektöre bağlı 4 farklı yurt (öğrenci evi) yerleşkesinin de gezildiği çalışma ziyaretinde ayrıca BAU Bahçeşehir Uluslararası Uygulamalı Bilimler Üniversitesi de ziyaret edildi. Prof. Dr. Peter Pantel; üniversitenin sunduğu eğitim sistemi, öğrencilere verdiği hizmetler ve kariyer rehberliği çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çalışma ziyareti grubu Berlin Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Konsolos Erdinç Evirgen ve Eğitim Ataşeliği Koordinatörü Mahir Işıklar tarafından kabul edildi; Almanya’da eğitim sistemi, Türk vatandaşların eğitim durumu ve ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Berlin Bradenburg Türk ve Alman İşadamları Derneği ekibin bir diğer ziyaret noktası oldu. Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Yetkin Hepaydınlı ve İmam Hüseyin ziyaretçilere Almanya’daki Türk yatırımcıları, gençlerin istihdama geçişleri, istihdam piyasasının ihtiyaçları, uygulamalar, Almanya’daki Türk gençlerinin işe yerleşmesi ve eğitim-istihdam ilişkisi hakkında genel bilgiler vererek Derneğin çalışmalarını anlattı.

Ziyaret edilen kurumlar arasında önemli bir durak da Schwerin İş Ajansı oldu. Berlin’e yaklaşık 3 saat mesafede bulunan bölgede iş bulma ve işsizlik hizmetleri ve ilgili sosyal çalışmalar alanında çalışan kurum ve birimleri gezilerek yetkilerden detaylı bilgi alındı. Genel olarak işe yerleştirme, kariyer rehberliği, işsizlik ödenekleri, istihdam ve eğitim ilişkileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

5 günlük çalışma ziyaretine Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Daire Başkanı İlkay Atlı, Kredi Dairesi, Yurt İdaresi ve İl Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları katıldı.

22 Mayıs 2017