Öğrenci Bilgi Sistemi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, YÖK ve Ankara’da bulunan 6 üniversitenin Öğrenci İşleri temsilcilerinin katıldığı toplantıda ortak olarak kullanılan Öğrenci Bilgi Sistemleri masaya yatırıldı

Hacettepe, Ankara Yıldırım Beyazıt, ODTÜ, Bilkent, Atılım ve TOBB ETÜ üniversitelerinin temsilcileri ile YÖK ve KYK Bilgi İşlem Daire Başkanlıklarının katıldığı toplantı öğrencilerle ilgili işlemlerin online olarak daha efektif yapılabilmesi ve ilgili kurumlarla üniversiteler arasında bilgi paylaşımının daha sorunsuz şekilde yapabilmek için görüş alışverişinde bulunulmasını amaçlandı.

YÖK ve KYK Bilgi İşlem Daireleri koordinasyonundaki çalışma DEZÖDES Projesi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirildi. 15 Şubat 2017 tarihinde Anadolu Down Town Otel’de gerçekleştirilen toplantıya toplam 36 kişi katıldı.

Proje kapsamındaki toplantılarla sistemin gözden geçirilmesi için ayrıca bölgesel toplantılar da yapılacak. Bölgesel toplantılar öncesinde bu çalışmalara ön hazırlık ve temel olabilecek konular, ayrıntılı olarak; sistemin birinci derece kullanıcıları tarafından masaya yatırıldı.

Toplantıda söz alan YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanı Hasan Lale, YÖKSİS sistemi hakkında genel bilgi vererek sistemin halihazırda 44 farklı kamu kurumuna hizmet verdiğini, ilgili entegrasyon için protokollerin yapıldığını ve bir çok alanda bilgi paylaşıma gidildiği bilgisini verdi. “Elektronik kayıt uygulamasının gelişmesi ve mezun veri tabanının oluşturulmasıyla YÖKSİS’in alana önemli hizmetler sunduğunun” altını çizen Lale; sistemde çekilebilecek 8 milyon kayıt oluştuğunu söyledi. Lale ayrıca; KYK ve YÖK’ün ihtiyaçlar doğrultusunda iç süreçlerin iyileştirilmesine yönelik işbirliğinin YÖKSİS’e olumlu olarak yansıyacağını umduklarını iade etti.

KYK Bilgi İşlem Daire Başkanı İbrahim Semizoğlu da toplantının açılış bölümünde yaptığı konuşmada “KYKNet ‘in 2 sene önce başlatılan uygulamalarla yurt modülünün efektif şekilde çalışarak yurtlara yerleştirme hizmetlerinde kullanıldığını; Kredi modüllerinin geliştirme aşamasında olduğunu, ancak sistemin güncelliğinin korunması ve özellikle öğrenciler tarafından kullanımının geliştirilmesi için iyileştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunun” altını çizdi. Proje kapsamında bu çalışmaları hızlandırmak için bir fırsat yakalandığını ifade eden Semizoğlu; üniversitelerle işbirliği içerisinde sorun yaşanan alanların tespiti ve iyileştirilmesi için ortak çalışmanın önemini vurguladı.

15 Şubat 2017